محصولات
راهکارها
بازارچه ابری
قیمت گذاری
منابع دانش
راهکارها
راهکارهای ویژه
بر اساس صنعت
بر اساس اندازه شرکت
بر اساس کاربرد
بازارچه ابری

یکی از سخت‌ترین ابعاد شفافیت، حقوق و فرمول حقوق بوده و هست. این سومین سالی است که ما به‌شکل جدی روی این موضوع کار کردیم و سعی کردیم سازوکارهای بهتری برای آن داشته باشیم. امسال هم مانند گذشته فرمول حقوق جدید آروان را به اشتراک گذاشتیم تا در کنار اشتراک تجربیات‌مان، بتوانیم از نظرات مختلف برای بهبود آن استفاده کنیم و دوباره تمام سال کار کنیم تا به نسخه‌ی بهتری برسیم.

برای مشاهده‌ی فرمول حقوق ۱۳۹۷ آروان این‌جا را ببیند

در برآورد حقوق سال ۱۳۹۸ تلاش کردیم تا با توجه به وضعیت اقتصادی سال پیشِ رو، میانگین دریافتی آروانی‌ها تناسب معقولی داشته باشد:


به‌طور خلاصه حقوق ۱۳۹۸ آروانی‌ها به‌شکل زیر خواهد بود:


در فرمول حقوق ۱۳۹۸ یک‌سری از پارامترها شامل موقعیت استراتژیک، مهارت و دانش فنی، توانایی راهبری و طراحی محصول و تجربه، به‌دلیل ادغام در جدول کسوت‌ها از فرمول حقوق حذف شدند (برای دیدن ساختار کسوت‌ها در آروان این‌جا را ببینید) و البته یک‌سری برچسب جدید به فرمول اضافه شده است. در مجموع در فرمول جدید ۵ شاخص کلی وجود دارد که هر کدام از چند پارامتر مختلف تشکیل شده‌اند. در ادامه این شاخص‌ها و پارامترها را بررسی می‌کنیم.

متغیرهای پایه

حقوق پایه

این پارامتر یک عدد است و حقوق تعیین شده از سوی دولت را نشان می‌دهد؛ که امسال ۱/۵ میلیون تومان است.

IranTalent

توان پرداخت

این پارامتر یک ضریب متغیر است که هر سال با توجه به درآمد و برنامه‌ریزی سالانه‌ی آروان تعریف می‌شود. در سال ۱۳۹۸ این ضریب را ۰.۶۵ در نظر گرفتیم.
در واقع اگر سایر پارامترها نسبت پرداخت حقوق بین افراد مختلف را مشخص می‌کنند، این پارامتر و پارامتر پایه شغلی یک واحد یک‌سان برای تمام آروانی‌هاست.

دانش و تجربه

مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار در حقوق هر آروانی، بازوبند پهلوانی یا همان کسوتی‌ است که دارد. ضریب دانش و تجربه از جدول زیر به‌دست می‌آید:

نوخاسته نوخاسته ۰
خاسته خاسته ۱
ساخته نوساخته ۲
ساخته ۲.۶۶
کهن‌ساخته ۳.۳۳
برومند نوبرومند ۴
برومند ۴.۶۶
کهن‌برومند ۵.۳۳
دلیر نودلیر ۶
دلیر ۶.۶۶
کهن‌دلیر ۷.۳۳
دلاور نودلاور ۸
دلاور ۸.۶۶
کهن‌دلاور ۹.۳۳
رادکسوت رادکسوت ۱۰
کهن‌کسوت کهن‌کسوت ۱۰

جنس و سختی شغل

ضریب شغل

این ضریب میزان حقوقی است که برای حقوق پایه (کارشناسی) در یک عنوان شغلی و با توجه به متوسط دریافتی آن حوزه فعالیت، منظور می‌شود. برای تعیین عادلانه‌ی این ضریب از آخرین گزارش سالانه‌ی ایران تلنت ويژه‌ی شرکت‌های دارای کم‌تر از ۱۰۰ پرسنل استفاده می‌کنیم. در سند ایران تلنت، بخش "رده آبی/ شاغلانی که مهارت تخصصی داشته و بر عملکرد فرد یا افراد دیگری نظارت ندارند" مورد نظر است و مبلغی که برای میانگین "۵۰درصد جامعه آماری" آمده، در نظر گرفته شده است.

اگرچه آخرین گزارش ایران‌تلنت مربوط به سال ۱۳۹۵ است، اما به‌دلیل نسبی بودن این اعداد هم‌چنان می‌توان به آن استناد کرد.

تبلیغات، مارکتینگ، تحقیقات بازار ۱/۶
استراتژی کسب‌وکار ۲
فروش و خدمات پس از فروش ۱/۵
منابع انسانی ۱/۵
امور دفتری ۱/۲
برنامه‌نویس ۲
مدیرعامل و عضو هییت مدیره ۲
تولید محتوا، روزنامه‌نگاری، خبرنگاری ۱/۲
طراحی و هنر ۱/۵
حسابداری، حسابرسی، مالی ۱/۵
خدمات ۱/۲

ضریب فرسایش

در آروان کسری کار و البته اضافه کاری وجود ندارد. ما انتظار داریم آروانی‌ها سالم زندگی کنند و به اندازه کار کنند. اما برخلاف این نگاه کلی، آروان واحد‌هایی دارد که به‌دلیل داشتن شیفت‌های کاری، مجبور هستند بیش از ساعت استاندارد یا در زمان‌های نامناسب کار کنند. برای نمونه برای واحد NoC این پارامتر را معادل با ۴۰درصد قرار دادیم.

ضریب پاسخ‌گویی ۲۴ ساعته

باتوجه به حساسیت بالای محصولات در آروان برخی از آروانی‌ها مجبور به پاسخ‌گویی در ساعات غیرکاری در تمام طول شبانه‌روز هستند. این ضریب برای این دسته از آروانی‌ها امسال به فرمول حقوق‌مان افزوده شده است. در فرمول حقوق امسال این پارامتر معادل ۱۰درصد محاسبه شده است.

ضرایب کمی

وفاداری

به میزان سال‌‌هایی که هر کس در آروان کار می‌کند، این ضریب افزایش می‌یابد.

۱ سال ۵٪
۲ سال ۱۰٪
از ۳ تا ۵ سال ۱۵٪
از ۵ تا ۱۰ سال ۲۵٪
از ۱۰ تا ۱۵ سال ۳۵٪
از ۱۵ تا ۲۰ سال ۴۵٪

سرپرست خانواده

سال گذشته با نگاه حمایتی پارامتر «خانواده» را در محاسبه‌ی حقوق اضافه کرده بودیم و طبق آن برای متاهلان ضریبی معادل ۱۰درصد و برای آروانی‌های دارای فرزند ضریبی معادل ۱۵درصد در نظر گرفته بودیم.

طبق نظر آروانی‌ها این گزینه منصفانه نبود و بسیاری از متاهلان آروانی سرپرست خانواده به‌شمار نمی‌آمدند و مرد و زن هر دو شاغل بودند. هم‌چنین مجردهایی در آروان بودند که باتوجه به موقعیت زندگی، سرپرستی اعضای خانواده‌شان را به‌عهده داشتند. به این دلایل، این گزینه را به «سرپرست خانواده» تغییر دادیم و ضریب ۱۰درصد را برای سرپرستی از یک نفر و ۱۵درصد را برای سرپرستی از دو نفر در نظر گرفتیم.

معیار این درصد حضور یک یا چند نفر در بیمه‌ی تامین اجتماعی هر یک از آروانی‌‌هاست.

رقابت‌پذیری

حق جذب

اگر تیم راهبری اجرایی تشخیص دهد برای جذب، نگهداشت، حمایت یا افزایش رضایت‌مندی کسی، نیاز دارد به‌طور موقت حقوقش را افزایش دهد، می‌تواند از این پارامتر با سقف ۲۰درصد استفاده کند.

این پارامتر به‌شکل محدود و برای مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرمول نهایی

براساس آن‌چه گفته شد حقوق نهایی برابر است با:

حق جذب × ({ سرپرست خانواده × وفاداری × ضریب پاسخ‌گویی ۲۴ ساعته × ضریب فرسایش × ضریب شغل × کسوت × توان پرداخت} + حقوق پایه)

برای نمونه، یک برنامه‌نویس ارشد با تجربه را در نظر بگیرید، حقوق او در آروان به‌شکل زیر خواهد بود:

 • حقوق پایه: ۱.۵ میلیون تومان
 • توان پرداخت: ۰.۶۵
 • کسوت: ۶.۶۶
 • ضریب شغل: ۲
 • ضریب فرسایش: -
 • ضریب پاسخ‌گویی ۲۴ ساعته: -
 • وفاداری: ۱.۱۰
 • سرپرست خانواده: ۱.۱۰
 • حق جذب: -
  • حقوق نهایی: ۱۱.۹۷۰.۰۰۰ تومان

البته توجه داشته باشید:

 • در آروان هزینه‌ی غذا به‌عهده‌ی شرکت است، در نتیجه صبحانه، ناهار، عصرانه، میوه و تنقلات برای آروانی‌ها هزینه‌ای ندارد.
 • ۵درصد از درآمد (دقت کنید درآمد نه سود!) هر ۳ ماه یک‌بار بر پایه‌ی بازوبند پهلوانی، بین همه‌ی آروانی‌ها تقسیم می‌شود.
 • همه‌ی آروانی‌هایی که بیش‌تر از یک‌سال در آروان بوده باشند، از منافع ۵درصد سهام آروان بهره‌مند می‌شوند.

اگر کسی بخواهد در آروان کار کند، می‌تواند با چشم‌پوشی از سهیم شدن در فروش شرکت و سهام شرکت و با موافقت اعضای تیم از حقوق بیش‌تری نسبت به حقوقی که فرمول مشخص می‌کند، بهره‌مند شود، تصمیمی که ما به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم!