محصولات
راهکارها
قیمت گذاری
منابع دانش
خدمات سازمانی
خدمات سازمانی

استفاده از زیرساخت سرورهای ابری آروان (IaaS) برای مصارف با ریسک بالا و حیاتی باید با پیکربندی ویژه و در کنار سایر سرویس‌های ابر آروان (یا راهکارهای جایگزین) مورد استفاده قرار گیرد. هم‌چنین باید در نظر داشته باشید این سرویس‌ها در برخی شرایط فنی به هیچ‌وجه به کاربران توصیه نمی‌شود.
شما می‌توانید سرویس‌های خود را با توجه به سطح حساسیت آن به یکی از ۴ دسته‌ی زیر تقسیم کنید:

SLA پذیرش اختلال ماهانه ریسک اطلاعات ذخیره‌شده
سطح حساسیت حیاتی بالاتر از ۹۹/۹٪ تا ۴۹ دقیقه حیاتی
سطح حساسیت بالا بالاتر از ۹۹/۵٪ تا ۳ ساعت و ۳۹ دقیقه با اهمیت بالا
سطح حساسیت متوسط تا ۹۹٪ ۷ ساعت و ۱۸ دقیقه جبران‌شدنی
بدون حساسیت تا ۹۵٪ ۱ روز و ۱۲ ساعت فاقد اهمیت

استفاده از پیکربندی پیش‌فرض خدمات زیرساخت پردازشی ابر آروان فقط برای گروه‌های با سطح حساسیت متوسط و بدون حساسیت توصیه می‌شود. در سایر موارد به نکات، سطح ریسک، اقدامات و الزامات زیر توجه داشته باشید:

ریسک اختلال یا کندی اینترنت

در حال حاضر انحصار اینترنت کشور در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است و هر دیتاسنتر ابر آروان (در زیرساخت سرور ابری یا IaaS) اینترنت را از اپراتور بالادستی خود می‌گیرد. در نتیجه کوچک‌ترین اختلال مانند قطع شدن یا کاهش سرعت اینترنت آن اپراتور از کنترل ابر آروان خارج است و سبب می‌شود سرورهای موجود در آن دیتاسنتر با مشکل روبه‌رو شوند. بر اساس بند ۳.۱ توافق‌نامه‌ی سطح کیفیت خدمات، این مورد مشمول خدمات اعتباری قرار نمی‌گیرد. در نتیجه هنگام ساخت سرور این متغیر را در نظر داشته باشید.

ریسک سرعت فضای ذخیره‌سازی

می‌توان انواع فضای ذخیره‌سازی ابری را به دو دسته‌ی مختلف Network Storage و Local Storage تقسیم‌بندی کرد. هر کدام از این مدل‌ها به انواع پرسرعت (دیسک داغ یا SSD)، با سرعت متوسط (دیسک گرم یا SAS)، با سرعت پایین (دیسک سرد یا HDD) و با سرعت بسیار پایین دسته‌بندی می‌شوند.
در زیرساخت Local Storage به‌دلیل اتصال مستقیم دیسک به یک سرور سخت‌افزاری، ریسک از دسترس خارج شدن داده بالاست. از طرف دیگر سرعت نوشتن و خواندن بسیار بالا و تاخیر در نوشتن و خواندن اطلاعات بسیار پایین است. در فضای ذخیره‌سازی Network Storage، اطلاعات روی ۳ سرور مختلف و در ۳ دیسک مختلف نوشته خواهد شد؛ این فرآیند امنیت نگه‌داشت اطلاعات را بالا خواهد برد اما سبب تاخیر می‌شود.
در حال حاضر ابر آروان فقط فضای ذخیره‌سازی Network Storage را به‌شکل دیسک داغ و سرد ارایه می‌دهد. استفاده از دیسک داغ در بهترین حالت ۸ و در بدترین حالت تا ۳۰ میلی‌ثانیه تاخیر خواهد داشت. در نتیجه اگر پایگاه داده‌ای دارید که به تاخیر کم‌تر از ۸ تا ۳۰ میلی ثانیه برای نوشتن و خواندن اطلاعات نیاز دارد، به هیچ‌وجه استفاده از Block Storage فعلی ابر آروان که بر بستر Network Storage است، توصیه نمی‌شود.

ریسک اختلال سخت‌افزاری

در حال حاضر در معماری ابر آروان اگر یک سخت‌افزار برای به‌روزرسانی، تعمیر یا Maintenance با اطلاع قبلی از مدار خارج شود، هیچ اختلالی برای کاربران رخ نخواهد داد و تمامی ابرک‌های متصل به آن سرور به‌شکل خودکار به سایر سرورها انتقال پیدا خواهند کرد؛ اما اگر به‌دلیل یک اختلال پیش‌بینی‌نشده مانند مشکل سخت‌افزاری سرور فیزیکی یا مشکل نوسان برق در دیتاسنتر به‌شکل ناگهانی از دسترس خارج شود این موضوع در ابرک اختلال ایجاد خواهد کرد.
در حال حاضر میانگین زمان انتقال تمام ابرک‌های یک سرور فیزیکی به سرور دیگر حدود ۶۰ دقیقه است.

ریسک تغییر اندازه‌ ابرک

در حال حاضر بیش از ۹۹/۲ درصد از تغییر اندازه‌ی ابرک‌ها در ابر آروان با موفقیت انجام می‌شود، اما اختلال در موارد اندک ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. برای تغییر اندازه‌ی ابرک، توصیه می‌شود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • ابتدا ابرک را خاموش، سپس نسبت به تغییر اندازه‌‌ی آن اقدام کنید.
 • ابتدا از ابرک بکاپ و Snapshot تهیه کنید، سپس تغییر اندازه دهید.

ریسک استفاده از دیسک لوکال استورج

اگر از دیسک‌های لوکال استورج (Local Storage) استفاده می‌کنید در نظر داشته باشید، به دلیل آن‌که این دیسک‌ها به‌شکل فیزیکی به سرورهای زیرساختی متصل هستند، در برابر خرابی و از دست دادن داده مقاومتی ندارند.
موارد زیر باعث از دست رفتن اطلاعات این دیسک‌ها می‌شود:

 • اگر به هر دلیلی در دیسک فیزیکی، خرابی در لایه‌ی زیرساخت رخ دهد.
 • اگر ابرک از روی سرور فیزیکی به هر دلیلی جابه‌جا شود. (مانند تغییر اندازه)
 • اگر روی سرور فیزیکی میزبان ابرک یا دیسک مشکلی ایجاد شود. (در این حالت تا زمان رفع مشکل سرور، دسترسی به داده‌ها ممکن نخواهد بود)
لازم است در نظر بگیرید ابر آروان در برابر از دست رفتن داده‌های‌تان بر اثر مواردی که در بالا ذکر شد، مسوولیتی ندارد. بهتر است برای کاهش ریسک‌های احتمالی، سازوکارهای کلاسترینگ را در سطح نرم‌افزار پیاده‌سازی کنید.

الزامات خدمات با سطح حساسیت حیاتی و بالا

در سرویس‌های با سطح حساسیت حیاتی و بالا باید موارد زیر را در نظر بگیرید:‌

 • استقرار و دیپلوی سرویس حتمن در بیش از یک دیتاسنتر ابری انجام شود.
 • در مقاطع زمانی منظم از سرورها اسنپ‌شات و بکاپ گرفته شود تا در زمان اختلال، امکان بازیابی آن وجود داشته باشد.
 • در هر دیتاسنتر و در هر سطحی High Availability) HA) را به‌شکل کامل اجرا کرده و در هیچ نقطه‌ای نباید فقط یک ابرک پاسخ‌گوی یک عملکرد باشد.
 • از CDN و قابلیت‌های امنیت ابری آروان (یا هر راه‌حل جایگزین دیگر) برای توزیع بار بین دیتاسنترها و سلامت‌سنجی سرورها و سرویس‌های آن استفاده شود.
 • از راهکارهایی برای Horizontal Scaling سرویس‌های مهم استفاده شود.
 • از فضای ابری آروان (یا هر راه‌حل جایگزین دیگر) برای پشتیبان‌گیری منظم استفاده شود.